събота, 6 февруари 2021 г.

Рожден ден!

 


Днес за 28-ми път навършвам 17.

Така де. Звучи по-добре от „Ставам на 44”. Всичко е въпрос на гледна точка. Във всеки случай е доста обвързващо да си роден на една дата с хора като Боб Марли, Натали Кол и Жа Жа Габор! Само Гери Мур малко скапа нещата през 2011-а! Ама и ден улучи да умре!...

Както и да е!

Откъдето и да го погледнеш, 44 са си половин живот, а може и цял да е. Някои и толкова нямат отпуснати. (Помня и такива хора.) Не знаеш какво те чака зад ъгъла. Дето вика Шишо Бакшишо, „днеска навършваш 40, утре ти дават 40…” Пък и всички сме чували за Клуб 27, нали… Слава Богу, за там не съм достатъчно талантлива, та Кърт Кобейн ще почака още малко, докато ми падне възможност да му се лепна като вечно groupie.

А все едно миналото лято България срита футболния елит и стана четвърта в света, Господ беше българин, вероятно и Дяволът, ако питате германските национали от оная шантава година, а аз – 17-годишна, неориентирана, издивяла за приключението на живота си кандидат-студентка, готова да превземе света по хлапашки, повече с късмет и наглост, отколкото с познание. Така де. Какво познание да си натрупал, когато най-сериозната ти грижа дотогава е била дали някога ще успееш да чуеш Слаш на живо как свири мотив от саундтрака към „Кръстникът”. По възможност – гол до кръста. (Ле-ле, какъв демон живее в пръстите на това момче!...)

Но в един момент започваш подобно на Борхес да осъзнаваш, че „човек остарява твърде бързо, прекалено бързо и помъдрява прекалено късно! Точно когато… вече няма време…” Е, може би не го осъзнаваш толкова талантливо и писателски като него – той все пак е гений, – но го усещаш. Не е от най-приятните преживявания. И ако помъдряването си остава малко относително и въпрос на желание, то остаряването е задължително или поне засега е единствения възможен начин да живееш малко по-дълго.

Обаче пък по-дълго дали е по-добре? Винаги съм вярвала, че качеството е по-важно от количеството, включително и за човешкия живот. Даже най-вече. Че безредието, брокатено бляскавата пъстрота и комерса на младостта са може би много по-ценни от умението да разграничаваш правилно от неправилно и приемливо от неприемливо, което добиваш с напредването на годините. Не че възрастта си няма своите предимства, но младостта не мисли за старостта, а старостта много обича да си спомня за младостта. Това говори достатъчно. Младостта носи хаос в гърдите си, който ражда танцуващи звезди. Не го казвам аз – казва го Ницше.  А в очите ѝ има толкова много място за още и още живот!...

Знаете ли как най-точно се познава възрастта? Не по бръчките. Не и по бялата коса или липсата на каквато и да било. Познаваш по смеха. Когато започнеш да се смееш тихо, сякаш гледаш боричкащи се за близалка деца в пясъчника, значи си видял твърде много, в очите ти не е останало място, а на младостта ѝ е отесняло и си е стегнала куфарите. Или когато изобщо спреш да се смееш. Младостта се смее с пълно гърло, помитащо, неприлично, дори вулгарно. Нейният смях е шумен и буен като прииждаща вода от скъсана язовирна стена. Понякога, около абитуриентските балове, излизам късно вечер на балкона да слушам смеха на онези, които все още умеят да се смеят така. Да крещят от смях, докато отброяват последните 12 секунди от най-младата си младост!

Аз май все още мога да се смея. От време на време – като на 17. Вярно, понякога е по-скоро търсен ефект, отколкото състояние на духа, но важен е рузултатът. Получава ми се! Наскоро един мъж ме попита винаги ли съм толкова усмихната. Казах му, че усмивката е безплатния вход за врати, които нищо друго не ги отключва. И няма значение как изглеждаш всъщност. Усмивката привлича, защото да се усмихваш е лесно, но иска цялата сила на света, особено когато ти се гади от невъзможност. Въпрос на тренировки в крайна сметка! И инстинктивно търсиш да почерпиш това тайнствено познание от онези, които са го овладели. Това го мога. Тук няма как да не се сетя за едно другарче от не много близкото минало, което веднъж ми призна: „Мразя те, да знаеш! Аз трябва да се напия като идиот, за да вляза във филма, а ти без нищо си си все в него!”

Но… Дори и най-щурият филм с времето започва да търпи промени в сценария, освен може би „Дързост и красота”. Друга тема! Предполагам, че е нормално след определен момент да започнеш да посрещаш рождените си дни с все по-противоречиви чувства, да се налага да си припомняш защо точно трябваше да се радваш, че си доживял още един. Остаряването е тегава работа и не всеки се справя блестящо. Факт! Като всичко, и то уморява понякога. Неслучайно е измислен израза „остарява като катедрала” за ония, които го правят както трябва. Талант се иска, особено когато започне да ти липсва лесното на младостта, по време на която даже за да завладееш света не се налагат особени усилия като че ли – достатъчно е да го пожелаеш и да протегнеш ръка, да прегазиш две-три морета, да прескочиш през няколко планини и евентуално като Яков да се сбиеш мъжки с някой и друг ангел. Колко му е!

На мен започва да ми липсва способността да живея абсурдно и безумно. Да имам оправданието, че нямам опит, но пък разполагам с цялото време на вселената, за да го натрупам. Да имам време, за сметка на почти пълната липса на опит си беше о`кей. Сега обаче става все по-трудно да напасна N-годишното Аз от огледалото със 17-годишното от вътрешната страна на клепачите. Даже трите диоптъра късогледство не помагат след определено време. Виж, умерените дози идиотизъм са безценна помощ, когато ЕГН-то започне да натежава.

И… да. Много цели. Нови и нови. Докато имаш сили и желание да гониш цели, старостта само ще ти диша прахта, независимо какво виждаш в огледалото сутрин, независимо колко често се будиш без да си сигурен дишаш ли още. Или пък просто от тичане няма да ти остава много-много време да философстваш излишно за нещата, които така и така не подлежат на контрол.

Та да си пожелая, пък да пожелая и на вас, цели! Минимум поне една галактика звезди за преследване и светове за превземане. И сили да ги гоним с ентусиазма на котка, препускаща след червената точка на лазерния лъч, дори и да е точно толкова безсмислено. Щастието не е в целта, а в пътя към нея, в крайна сметка. Пък ако се налага, по пътя ще спираме от време на време да премерим кръвното – за всеки случай, че то на тая възраст…

………………………………………

А, да. Споменах Слаш малко по-нагоре, пък за малко да забравя най-скъпия ми астрален близнак. Честит рожден ден, Axl Rose! Щеше да е хубаво да не те усещам толкова подобен на себе си в едни отношения и да съм ти доста по-подобна в други. Следващия път може би!...

1 коментар:

  1. Валя! В телефона ми и до днес си записана "Валя - мама". Харесвам си тази първа асоциация с теб - от деня на нашето запознанство. Понякога рожден ден на нашите човешки взаимоотношения е денят на запознанството. Затова не направих редакция на този запис. Усмихната. Уважителна, но и неотстъпчива. Добронамерена, но с ясно заявени изисквания. Категорична във вярата си към момента, но и философ в умението да преосмисля и пренарежда. Интуитивна. Смела. Тревожна. Прецизна, но и размахно артистична. Внимателна към различността. Още в първия ни разговор, продължил много повече от планираното и от двете страни, ти - кръстопътно натоварена с твои грижи, съумя да усетиш, че имам потребност от поощрение да си повярвам, че мога да направя узрялата отдавна крачка в нова посока. Живей такава, каквато си. Ти си Вселена. Не всеки ден пътят към твоя свят е първа задача на хората, които са в една гравитационна система с теб. Но когато са готови да пристъпят, те са благословени. Шегичка на Съдбата - имах потребност да те чуя в петък. В събота е бил твоят рожден ден... Няма да се извинявам, че не го знаех. Пак по ирония на Съдбата, не помня рождени дни. Ничии. Бих забравила дори своя... Но няма да отричам, че е добър повод! За размисли като тези, които прочетох днес. За което благодаря!

    ОтговорИзтриване